Header Ad

Categories

Most Viewed

Nga myku i këmbëve deri te kanceri- vetëm një hap?

Për shkak të kancerit, në gjithë botën çdo vit vdesin rreth tetë milion persona. Ndërkohë që vetëm në Shqipëri kjo shifër arrin më shumë se tre mijë njerëz. Në Shqipëri nga kjo sëmundje vdes një në tre persona. Një në tre persona!
Disa vite më përpara, shkencëtarët amerikanë arritën në një përfundim sensacional. Që vetë kanceri është një kërpudhë në rritje (myku kërpudhor Candida, jeton edhe në organizmin e personave të shëndetshëm). Shkencëtarët onkologë janë të mendimit se, në një organizëm me imunitet të dobët, myku kërpudhor Candida fillon të shumohet në mënyrë aktive duke krijuar kështu “një koloni të tërë”, gjë e cila shkakton dhe kancerin e organeve të ndryshme të trupit tonë .
Ata njerëz që kanë kohë që vuajnë nga sëmundja e mykut të këmbëve dhe thonjve, e dinë shumë mirë se, myku është shumë i rrezikshëm dhe ngjitës njëkohësisht. Ata gjithashtu janë të informuar se ndër emrat e tjerë të kërpudhave mykore egzistojnë dhe të tila si: Candida albicans. Ata kanë dhënë alarmin!

Myku i këmbëve dhe thonjve mund të shkaktojë kancer? 
A është me të vërtetë myku i këmbëve dhe i thonjve kaq i rrezikshëm? Le ta shqyrtojmë si çështje. Ju nuk duhet ta nënvlerësoni rrezikshmërinë e kërpudhave. Ky proçes është i mbushur me komplikime – Një kruarje intensive dhe plagë të lagështa
– Çarje të thella te këmbët
– Rritje të thonjëve me ngjyrë të zezë
zi – Formim shtresash lëkure, zverdhje , shkëputje thonjsh
– Shfaqje e flluckave dhe plagëve
– Dobësim i sistemit imunitar
– Ekzemat, pezmatim lëkure
– Të pasurit alergji, shfaqje konjuktiviteti, riniti alergjik, urtikari, shqetësime nga astma bronkiale
– Dëmtimet e mbaresave nervore, dhimbja e padurueshme gjatë ecjes
Neurologët gjithashtu flasin për një rrezik të madh të mykut kërpudhor të këmbëve. Këto janë shfaqjet e neurozës, nervozizmit, depresionit. Përveç kësaj, myku kërpudhor është ngjitës. Në qoftë se një pjestar i familjes tuaj vuan nga kjo sëmundje, atëherë dhe pjestarët e tjerë do të preken nga sëmundja në fjalë. E njihni apo jo ju atë ndjesinë e fajësisë apo dhe hatërmbetjes kundrejt një familjarit tuaj, i cili ju ka infektuar?

Nuk ju shërojnë por ju sakatojnë !
Jo të gjitha preparatet që reklamohen gjerësisht në ditët e sotme, mundësojnë parandalimin e mykut kërpudhor! Dhe mos kini shumë besim ”në fuqitë shëruese ” të recetave popullore. Ju vetëm sa do ta përkeqësoni gjëndjen tuaj. Mjekimet e tilla popullore si hudhra, jodi, kripa, soda apo dhe uthulla, sikundër dhe metodat e tjera ngrohëse vetëm sa lehtësojnë simptomat . Ndërkohë që myku do të vazhdojë të jetojë dhe të shumohet gjithnë e më shumë .
Gjithashtu duhet treguar një kujdes i jashtëzakonshëm në përdorimin e antibiotikëve! Ne ju treguam tashmë, se një imunitet i dobësuar do të provokojë jo vetëm shumimin e mykut , por dhe sëmundje të tjera edhe më të rrezikshme! Hepatitin, pneumoninë, sëmundjet e zorrëve, tuberkulozin, etj.

Është një traditë cilësore
Medikamente shëruese, të aprovuara dhe nga mjekët shqipëtarë të komunitetit mjekësor, janë klimbazoli dhe farnesoli – të sigurta për shëndetin e njeriut dhe shkatërruese për mykun.

Farnesoli– mundëson dezinfektimin e lëkurës së këmbëve, dhe e than atë. Të krijohet përshtypja sikur ai kryen një funksion “bllokues“ për gjëndrat e djersës, proçes i cili është mjaft i rëndësishëm në trajtimin e infeksioneve fungale të këmbëve, sepse siç e dimë të gjithë djersitja e tepëruar e këmbëve dhe lagështia e madhe – krijojnë një terren ideal përzhvillimin e mykut .
Klimbazoli – ndalon në mënyrë të drejtëpërdrejtë rritjen e mëtejshme dhe zhvillimin e mykut. Eliminon definitivisht ndjesinë e kruatjes. Gjithashtu ka një efekt shkatërrues për kolonitë e mykut kërpudhor.

Shkalla më e lartë e mjeshtësirë së një farmacisti qëndron në mbajtjen ekuilibrit të duhur. Në disa lloj kremërash përqindja e përmbajtjes së klimbazolit është shumë i lartë, gjë e cila mund të shkaktojë reaksione serioze alergjike si dhe në të njëjtën kohë të shkaktojë varësi nga ana e organizmave mykore. Ndërkohë që te të tjerat, përqindja e përmbajtjes mund të jetë shumë i vogël, kështu që efekti i shumëdëshiruar, nuk ndjehet as pas një muaji dhe as pas një viti. Pacientët i shpenzojnë paratë e tyre kot, duke besuar në mënyrë naive te efektiviteti i tyre. Në fund të fundit nëpër etiketa është e shkruar «përmban klimbazol dhe farnesol».
I vetmi preparat në ditët e sotme, i cili ka një përmbajtje të balancuar të elementeve përbërës së tij- është padyshim kremi Tinedol – kundra mykut kërpudhor, kruajtjeve dhe plasaritjeve të këmbëve.
Përbërja e kremit përkatës është miratuar nga Akademia e Shkencave e Shqipërisë dhe nga mjekët -dermatologë kryesorë . Gjithashtu është aprovuar nga studimet e shumta klinike. Dhe më e rëndësishmja! Nga mijëra njerëz të lumtur , të cilët e kanë eleminuar mykun një herë e përgjithmonë.

Si vepron aktualisht kremi Tinedol ?
– Elementët aktivë nga të cilët përbëhet preparati, godasin mu në qendër të të inflamacionit .
– Parandalojnë kështu zhvillimin e mëtejshëm të mykut
– Eliminojnë djersitjen
-Reduktojnë inflamimin dhe kruarjet
– Heq gjithashtu rrjepjet e lëkurës
– Luftojnë edhe llojet më të rrezikshme të mykut kërpudhor:
– Trichophyton rubrum, Mentagrofites, Interdigitale, Candida albicans dhe shumë të tjerë
Kështu pra, ne ju kthyem sërisht “Candid-ës sonë“ .

Myku kërpudhor kanceror dhe myku i këmbëve 
Lajmi është shumë i mirë. Të përbashkëtat e vetme që kanë këto kërpudha janë vetëm emërtimi! Nuk është e nevojshme të keni frikë nga kanceri në rast se jeni sëmurë nga këmbët. Megjithatë, mbani mend se myku i këmbëve në vetvete është shumë i rrezikshëm. Vetë fakti që ai nuk të çon deri në sëmundjen e kancerit, nuk do të thotë që duhet ta anashkaloni këtë problem
Myku i këmbëve dhe i thonjëve mund të shkaktojnë pasoja mjaft të rënda!
Gjithçka mund të fillojë me një kruarje apo dhe një rrjepje të lehtë lëkure. Thonjtë fillojnë të zverdhen dhe të dobësohen. Këto janë simptomat e para , kundrejt të cilave ju duhet të ktheni vëmendjen tuaj dhe menjëherë të filloni kurimin!

Tinedol – Kjo është një mënyrë shumë e thjeshtë për të mposhtur mykun, kruarjet gjithashtu dhe çarjet e lëkurës
-! Kuron mykun e këmbëve dhe të thonjëve
– Eleminon ndjesinë e kruajtjes dhe plasaritjet e lëkurës
– Eleminon djersitjen dhe aromën e pakëndshme
– Shëron plotësisht të çarat e këmbëve
– Gjithashtu shërben për relaksim dhe heqjen e ndjesisë së lodhjes
– Kryen funksion hidratues dhe ushqyes për lëkurën tuaj gjatë 24 orëve

Rezultati i përdorimit të kremit Tinedol në kushte shtëpiake . 
Shikojeni vetë rezultatin e mahnitshëm brenda vetëm 30 ditëve!

– Është zhdukur myku i këmbëve dhe i thonjëve
– Është zhdukur ndjesia e kruajtjes sikundër dhe plasaritjet e lëkurës
– Këmbët nuk djersiten më
– Janë shëruar plotësisht të çarat e thella të këmbëve
– Ka ndryshuar në mënyrë të ndjeshme ngjyra e lëkurës dhe ajo e thonjëve

Me këtë preparat ju mund ta harroni se çfarë është myku një herë e përgjithmonë!
– Pa ndërhyrje kirurgjikale
– Pa nevojën e përdorimit të antibiotikëve
– Pa recetë mjekësore
– Pa trajtime të tejzgjatura dhe të kushtueshme

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*